Czym kierować się przy wyborze butów do biegania?

Czym kierować się przy wyborze butów do biegania?

maj 10, 2017 / By : / Category : sport

Bieganie jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin sportowych w Polsce i na świecie. Należy jednak pamiętać o tym, że biegając w starych trampkach, które nie zapewniają stopie odpowiedniej amortyzacji i stabilizacji, narażamy się na kontuzje. Zanim zaczniesz biegać, wybierz więc dobre buty do biegania, dzięki którym uprawianie tej dyscypliny będzie bezpieczne i komfortowe. Czym kierować się, kupując buty do biegania?

Budowa stopy

Każdy z nas ma inaczej zbudowaną stopę, dlatego niektórzy trafiają na dopasowany but od razu, a inni muszą przymierzyć kilkanaście par, zanim znajdą ten odpowiedni. W zależności od tego, czy mamy stopę neutralną, pronującą czy supinującą, będziemy potrzebować innego typu obuwia. Stopa pronująca najczęściej występuje u osób z płaskostopiem. Aby dowiedzieć się, jaka jest nasza stopa, powinniśmy udać się do dobrego sklepu sportowego, w którym sprzedawca określi typ stopy i zaproponuje odpowiednie obuwie.

Nawierzchnia

Nie bez znaczenia jest nawierzchnia, po której biegamy. Jeśli mieszkasz w mieście i wiesz, że jedyną możliwością jest bieganie po asfalcie lub chodniku, możesz śmiało wybierać spośród większości modeli, gdyż są one właśnie do tego przeznaczone. Z kolei dla biegaczy terenowych, których obuwie narażone jest na różnego rodzaju nawierzchnie, poleca się buty trailowe, czyli takie ze wzmocnioną podeszwą i bieżnikiem. Również wierzch buta trailowego jest mocniejszy, by maksymalnie ochronić naszą stopę. Buty do biegania Salomon doskonale nadają się właśnie do biegów w terenie. Producent proponuje wiele wzorów i kolorów, zarówno w wersjach damskich, jak i męskich oraz unisex.

Pora roku

Jeśli zaczynamy biegać zimą, kiedy nawierzchnia jest oblodzona i łatwo o skręcenie stopy, warto zabezpieczyć się przed kontuzjami, wybierając buty do biegania damskie lub męskie z kolcami. Kolce przyczepione do podeszwy butów mają zapewnić nam odpowiednią przyczepność do podłoża. Jeśli zima jest łagodna, możemy śmiało biegać w tych samych butach, których używamy podczas innych pór roku. Dobre buty z kolcami to m.in. buty do biegania Adidas i New Balance.

Wygoda

Niezależnie od tego, czy kupujesz buty do biegania męskie, czy damskie, najważniejszy jest komfort. Niewygodne buty mogą skutecznie zniechęcić nas do biegania, dlatego skorzystajmy z opcji wymiany butów, jeśli zamówiliśmy je przez internet i zdajemy sobie sprawę z tego, że but jest za duży lub za mały.

Brak komentarzy